Kurzy kontemplace v Holostřevech

Kurzy v Holostřevech nabízejí praktické uvedení do kontemplativní modlitby. Jsou vhodné jak pro začátečníky, které doprovodí do kontemplativní praxe, tak pro zkušenější, kterým poskytnou čas a prostor pro to, aby dál prohloubili svou duchovní cestu. Základními kameny programu jsou společná kontemplativní sezení, pobyt v přírodě, jednoduchá fyzická práce, osobní rozhovory s doprovázejícím, bohoslužby a krátké promluvy pro zájemce. Během setkání se zachovává mlčení. Komorní skupina (do dvanácti lidí) umožňuje individuální přístup. Barokní fara s rozlehlou zahradou a krásným přírodním okolím má silný genius loci. Přihlašovací adresa je kurzy@schole.cz

Kurzy kontemplace v horách (Hory v tichu)

Podrobnosti a přihlašování zde.

V minulosti proběhlo:
Hory v tichu  2022 Kurzy kontemplace v samém srdci hor. Veškeré informace naleznete na stránkách Hor v tichu www.horyvtichu.com. KURZY KONTEMPLACE V HOLOSTŘEVECH (Kontemplativní exercicie) Kurzy nabízejí praktické uvedení do kontemplativní modlitby. Jsou vhodné jak pro začátečníky, které doprovodí do kontemplativní praxe, tak pro zkušenější, kterým  poskytnou čas a prostor pro to, aby dál prohloubili svou duchovní cestu. Základními kameny programu jsou společná kontemplativní sezení, pobyt v přírodě, jednoduchá fyzická práce, osobní rozhovory s doprovázejícím, bohoslužby a krátké promluvy pro zájemce. Během setkání se zachovává mlčení. Termíny: 24. – 27. února 2022 (doprovází Elva Frouz a Jana Fojtíčková) 24. – 27. března 2022 (doprovází Elva Frouz a Jarek Veselák)V obou případech začínáme ve čtvrtek večer a končíme v neděli odpoledne Cena 3000,- Kč V případě zájmu pište na e-mail kurzy@schole.cz , na této adrese také dostanete podrobnější informace. ——— VÝROČNÍ ZPRÁVU za rok 2020 si můžete prohlédnout zde. ——————- KURZY KONTEMPLACE  – Proběhlo, nebo proběhne v nejbližším možném termínu: KONTEMPLATIVNÍ EXERCICIE s Petrem Vacíkem SJ – zrušeno z epidemiologických důvodů, přesunuto na nejbližší možný termín Holostřevy, 14.-18. října 2020, středa 18:00 – neděle 15:00 Klasický kurz kontemplativních exercicií vhodný jak pro začátečníky tak pro pokročilé. Petr Vacík vede tyto kurzy obvykle v Kolínském klášteře. Toto je první kurz, který povede také v Holostřevech. Pro začátečníky bude možnost projít zácvikem do metody kontemplativní modlitby, pro pokročilejší to bude možnost intenzivní praxe a duchovního doprovázení. Tento kurz se koná na barokní faře Komunity Noe, podmínky jsou tedy zatím o něco více polní než třeba v Kolínském klášteře. Bude se jednat o skupinu maximálně 12 účastníků. Cena kurzu 2.400,- Kč zahrnuje ubytování, stravu a kurzovné. Více informací a jak se přihlašovat, naleznete zde.
Kontemplativní a meditační kurzy Hory v tichu Nabízíme čtyřdenní a týdenní intenzivní duchovní cvičení v tichu hor, které probíhají na Šumavě, v Krkonoších, Dolomitech nebo Francouzských Alpách. Více informací naleznete na stránkách www.horyvtichu.com. Zde také naleznete jednoduchý formulář k přihlašování na jednotlivé kurzy. Zveme vás k objevování vnitřního ticha za pomoci chůze horami. Elva a Káča Aktualizace: některé jarní kurzy musely být bohužel z důvodu koronavirové situace zrušeny. Ale máme pro vás náhradní alternativu a to online verzi!
Ženy v tichu Pobyt v tichu v ženské skupině – různé formy meditace, cvičení, toulky krajinou… Půvabné místo Chlum u Volar – na dohled Přírodní rezervace Mrtvý luh (Cena: 4500,- Kč, vegetariánská strava ) Doprovázející: Káča Slabová a Julie Romenskaya Počet účastnic: 8-10 Pokud máte zájem o bližší informace, či byste si rády předběžně zamluvily místo, dejte prosím vědět na e-mail info@schole.cz Jarní ženy v tichu – bohužel zrušeno Chlum u Volar 2.- 5. dubna 2020 Letní ženy v tichu – úspěšně proběhly Chlum u Volar 18. – 21. června 2020
Rekonstruujeme dům jako zázemí pro kurzy a další Rozhodli jsme se vytvořit nejen pro aktivity Scholé trvalé zázemí v objektu bývalé školy v obci Holostřevy na Tachovsku. Opravený dům bude hostit vícedenní kontemplativní kurzy a duchovní cvičení, sebepoznávací a vzdělávací pobyty, koncerty, výstavy, semináře a dílny. Dům bude dále nabízet možnost individuálního pobytu v tichu v oddělených apartmá pro potřeby sebepoznávání, tvorby či odpočinku. Vzniknou zde prostory pro kvalitní ubytování dvaceti až třiceti lidí, kuchyně a společná jídelna. V podkroví bude společenský sál. V sousedství objektu je barokní areál fary se sídlem partnerského spolku Komunita Noe, gotický kostel svatého Mikuláše a krajina podhůří Českého lesa.

Ve všech těchto oblastech se spolek Scholé může opřít i o tradici akcí, pořádaných od roku 1998 spolkem Komunita Noe v areálu fary, protože oba spolky jsou personálně úzce propojeny. Pořadatelské aktivity obou spolků probíhají  již nyní v těsné koordinaci.

Spolupracujeme se sousedy

Přes úzkou silnici stojí areál barokní fary, domov Komunity Noe. Místo, kde jsme se jako Scholé potkali, vznikli a které máme neskutečně rádi. Díky tomuto zázemí, především díky rodině Frouzů, se máme kam uchýlit, když se ještě v našem domě nedá v zimě bydlet. Úzce spolupracujeme již teď na akcích a poskytujeme si vzájemně podporu. Jedním z takových příkladů je multižánrový festival Holostok, který probíhá v areálu fary a návštěvníci se můžou jít podívat na výstavu obrazů v prostorách Scholé. Rádi bychom se také stali přirozenou součástí vesnice a byli v úzkém kontaktu s místními obyvateli. Mnozí z nich zažili podstatnou část historie této budovy.